Bolechowice są rozległa wsią, ciągnącą się od Zabierzowa na południu, do Zelkowa na północy (tu wysokość nad poziomem morza to 300 m). Od zachodu sąsiaduje z Więckowicami i Karniowicami. Od nazwy miejscowości bierze nazwę Wąwóz Bolechowicki, będący rezerwatem przyrody, u początku którego znajdują się dwie około 25-metrowe skały wapienne o nazwie Brama Bolechowicka, a dalej jeden z dwóch w tej okolicy niewielki wodospad. W rezerwacie dopuszcza się możliwość wspinaczki skałkowej w wyznaczonych miejscach.
We wsi znajduje się publiczna szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, kościół rzymskokatolicki, prywatne przedszkole, przychodnia zdrowia, apteka oraz trzy supermarkety. Jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura rekreacyjna: nowoczesne place zabaw ze sprzętami do ćwiczeń na świeżym powietrzu i boisko piłkarskie. W Bolechowicach, przy szkole, znajduje się remiza strażacka.
Wieś składa się z części głównej, położonej na wysokości ok. 300 m n.p.m. oraz dwóch części położonych dużo wyżej, na północ, Gaju Karniowskiego i Gór Karniowskich. Bezpośrednio z Karniowic można wejść do Lasu Karniowskiego (inaczej nazywany Lasem Krzemionka). Miłośnicy przyrody, sportów oraz rodzinnych wycieczek będą zachwyceni! W sąsiedztwie wsi znajdują się również wyloty dwóch dolin: Doliny Bolechowickiej i Doliny Kobylańskiej.
W Karniowicach, oprócz zabudowy jednorodzinnej, znajduje osiedle mieszkaniowe z końca lat 70. przy Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Tuż obok jest plac zabaw ze sprzętami do ćwiczeń na świeżym powietrzu i boisko piłkarskie. Jest również sklep. Tuż obok zabytkowego Dworku stacjonuje jednostka ochotniczej straży pożarnej.
Na wysokości ok. 300 m n.p.m. znajduje się wieś Kobylany, na zachód od Bolechowic i Karniowic. Zaraz za ostatnimi zabudowaniami w północnej części wsi znajduje się wejście do wyjątkowo urokliwej Doliny Kobylańskiej, której szeroka początkowa część przyciąga piknikowiczów i wspinaczy skałkowych. Latem możemy tam spotkać pasące się kozy.
W Kobylanach znajduje się publiczna szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, a przy nich plac zabaw i boiska. Obok szkoły zlokalizowany jest kościół rzymskokatolicki, dalej sklep i remiza strażacka. Na początku szlaku prowadzącego do Doliny znajduje się restauracja serwująca m.in. pizzę i makarony.
Wierzchowie leży na wysokości 400 m n.p.m., czyli dwukrotnie wyżej niż Kraków. Jest wsią położoną niezwykle atrakcyjnie krajobrazowo: z jednej strony graniczy z miejscowością Biały Kościół, skąd jest wejście od południa do Doliny Prądnika i Ojcowskiego Parku Narodowego, a z drugiej bezpośrednio z Doliną Kluczwody.
W zasięgu krótkiego spaceru mamy do dyspozycji dwie jaskinie: Jaskinię Wierzchowską Dolną (zwaną Mamutową) oraz Jaskinię Wierzchowską Górną, o trasie 700 m, którą zwiedza się z przewodnikiem.
W Wierzchowiu swój początek bierze potok Kluczwoda.
Przy głównej ulicy wsi znajduje się skwer z placem zabaw.
Obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie to przede wszystkim piękna natura; niedaleko Krakowa znajdują się stosunkowo duże obszary zalesionych terenów, z licznymi skałami wapiennymi, powstałymi około 150 mln lat temu, z bujną roślinnością i dziką zwierzyną. Jest miejscem lubianym przez turystów pieszych, miłośników wycieczek rowerowych oraz wspinaczy skałkowych.
Miejscowości leżące w pobliżu samych dolin cechuje niska zabudowa jednorodzinna, a na części terenów nadal uprawia się rolę. Są dobrze skomunikowane z Krakowem, do każdej z nich dojeżdża autobus podmiejski MPK, a dodatkowo w Zabierzowie, Rudawie i Krzeszowicach są stacje kolejowe.
Zasięg Dolinek Krakowskich i otuliny Parku można znaleźć tutaj.
Piękno Dolinek możesz podziwiać w galerii.
Zabierzów jest wsią, która ma wszelkie znamiona niewielkiego miasta: na ładnie zagospodarowanym rynku znajduje się Urząd Gminy Zabierzów, z fontanną, ławkami i ogrodzonym placem zabaw. Jest tu również pizzeria i lodziarnia, a zimą lodowisko. W pobliżu rynku znajduje się stacja kolejowa oraz ośrodek sportowy z krytym basenem, salą fitness i siłownią.
Zabierzów oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu: są tu restauracje, place zabaw, boiska sportowe, a jeśli mamy ochotę, możemy się wybrać na długi spacer do lasu lub na wycieczkę rowerową. Latem można wspaniale wypocząć na świeżo zagospodarowanym terenie nieczynnego kamieniołomu, gdzie urządzono zalew i plażę.
Tak blisko Krakowa, a jak przyjemnie i spokojnie!
Zelków jest wsią położoną na wysokości ok. 400 m n.p.m, z której roztacza się widok na Kraków, okoliczne miejscowości i położone dalej Tatry. W oddali widać stąd startujące i lądujące samoloty na lotnisku w Balicach. Od wschodniej strony sąsiaduje z Doliną Kluczwody, od zachodu z Doliną Bolechowicką, gdzie znajduje się rezerwat przyrody i piękna formacja skalna o nazwie "Brama Bolechowicka". W północno zachodniej części graniczy z Lasem Karniowskim, gdzie znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych.
Przy głównej ulicy wsi znajduje się staw z fontanną, plac zabaw i budynek szkoły podstawowej i przedszkola (szkoła niepubliczna, finansowana ze środków Gminy Zabierzów). Idąc w kierunku lasu trafimy na obszar rekreacyjny miejscowości, ze stadionem piłkarskim JKS Zelków oraz miejscem na grilla, placem zabaw i urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Ujazd i Brzezie są niewielkimi, bezpośrednio sąsiadującymi ze sobą wsiami, położonymi zaledwie 3 km od Centrum Handlowego w Modlniczce.
W Brzeziu znajduje się szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, obok niej zlokalizowane są boiska sportowe, plac zabaw i strefa rekreacyjna z urządzeniami do ćwiczeń dla dorosłych.
Idąc w kierunku Ujazdu po prawej stronie drogi znajduje się kościół rzymskokatolicki, za którym jest granica Brzezia i Ujazdu. W Ujeździe, obok pętli autobusowej, zlokalizowany jest sklep Lewiatan, apteka, kwiaciarnia, zakład fryzjerski i kosmetyczny.
W obu miejscowościach znajdują się remizy strażackie.